* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• A-Shape lamps are the energy efficient, dimmable replacements for classic incandescent, halogen, and CFL bulbs
• Long lifespan (up to 25,000 hours) minimizes replacement and maintenance costs
• Wide range of bases available to suit your project needs: E12, E17, E26, and GU24
• Polycarbonate frosted lens provide diffused lighting and reduces the risk of injury and breakage
• Clear glass lamps provide a brighter, visual sparkle and are ideal for fixtures without shades to enhance the ambience of any room
• High CRI models available for lighting up objects in their true and nat
•BR lamps are the energy efficient replacements for traditional bulged reflector incandescent, halogen, and CFL lamps
• Flood beam angle helps to illuminate a large area, acting as directional flood lights
• Soft edges produce fewer shadows and create a wall wash effect in interior light fixtures
• LED technology contains no mercury, unlike incandescent and CFLs
• Polycarbonate frosted lens provide diffused lighting and reduces the risk of injury and breakage
• High CRI models available for lighting up objects in their true and natural color
• Ideal for both residential and commercial settings
| Part Number | L12WBR40/P/827/D |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 12 Watts |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Per Watt | 87 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700 Kelvin |
| Beam Angle | 110° |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 25,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 4.27"x6.25" |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 31293130907 |