* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Pole top luminaires with a modern twist from everyday pathway fixtures
• Controls Ready makes adding controls quick and easy. Includes screw-in receptacle for 3-pin twist-lock NEMA photocell receptacle with shorting cap included
• PowerSet feature allows for multiple lumen stops out of the box
• FieldCCeT features provides multiple color temperature settings in one fixture
| Part Number | PT3-150GS-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 150 Watts |
| Lumens | 20602 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120-340V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| IP_Rating | IP65 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | L: 26 1/4" (666mm), W: 21" (531mm), H: 3" (75mm) |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 31293131249 |