* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Slim profile wallpack suitable for many applications
•4 - 1/2” knockouts ensures easy installation
•Wall mount with or without junction box
•Integrated photocell for dusk-to-dawn operation; can be relocated to top or opposite side
•Internal level simplifies installation without the need for additional tools
•Hinged removable door housing makes installation easier
•Glass lens
•PowerSet feature allows for multiple lumen stops out of the box
•FieldCCeT features provides multiple color temperature settings in one fixture
| Part Number | SWP1-PS120-FCCT-U |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 80 Watts, 100 Watts, 120 Watts |
| Lumens | 16,200 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| IP_Rating | IP65 |
| Dimensions | 17.8”x12.7”x4.5” |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |