* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Dual mode: operates on existing ballasts or line voltage
• Lasts 5x longer than compact fluorescent lamps
• Consumes up to 1/3 the energy of conventional CFL
• Base rotates for precision orientation once installed in fixture
• Shatter-resistant for reduced risk of injury and breakage
• Instant-on with no warmup, unlike CFLs
| Part Number | LED12W4PH/G24Q/835DM-G7 |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 12 Watts |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 92 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500 Kelvin |
| Beam Angle | 140° |
| Base Type | G4 Bi-pin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 1.37"x5.82" |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 31293096302 |