* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Round high bay designed with performance and value in mind
• Controls Ready makes adding controls quick and easy. Includes screw-in receptacle for Standalone sensors or Networked Lighting Controls
• Includes extended length 10ft power and dimming cord and hook for easy installation
• Reflectors and mounting accessories available
• Power Set feature allows for multiple lumen stops out of the box
• FieldCCeT features provides multiple color temperature settings in one fixture
| Part Number | BAYE3-PS240-FCCT-U |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 180 Watts, 200 Watts, 240 Watts |
| Lumens | 36,000 lm / 30,000 lm / 27,000 lm |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 90° |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| IP_Rating | IP65 |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 13"x6.5" |
| Certifications | , ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293131652 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |