* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
FEATURES
• Fits many popular 5" & 6" recessed downlight fixtures
• Integrated white aluminum powder-coated trim
• E26 and GU24 bases included
• Dimmable 10-100%
• Lasts up to 30X longer than traditional incandescent
• Choice of four color temperatures
• Instant-on, no warm-up time
WARRANTY
• 5 year limited warranty; see eiko.com for warranty details
APPLICATIONS
• Healthcare
• Hospitality
• Office
• Property Management
• Residential
• Retail
| Part Number | DK6-18W/12.5/940-D-120-W/B |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 18 Watts |
| Lumens | 1,250 |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 Medium |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 35,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -4℉ |
| Maximum Operating Temperature | 104℉ |
| Dimensions | 7.52" x 3.03" |
| Width | 8 |
| Height | 3 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293103475 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |