* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
FEATURES
• Low profile and versatile lightweight design
• Standard with yoke mount for easy out-of-the-box installation; ready for most applications
• Easily mounts to waterproof J-Box wall, pole, or tenon
• Includes standard photocell for dusk-to-dawn functionality
• Includes standard 3’ power cord
• PowerSet feature allows for multiple “set and forget” lumen stops in each fixture
• FieldCCeT feature allows for multiple “set and forget” CCT options in each fixture
CERTIFICATIONS
• UL Certified for US & Canada
• RoHS Compliant
• FCC Compliant
• IP65 Rated
• DesignLights Consortium® Premium Qualified - meets the requirements for the highest DLC qualification for efficacy and lumen maintenance
PERFORMANCE
• Rated lifetime:
L70: >50,000 hours
• 3,150 lm @ 30W
• 5,250 lm @ 50W
• 13,000 lm @ 100W
• 19,500 lm @ 150W
• PowerSet: 19,500/13,000/10,400 lm @ 150/100/80W
• 5000K CCT
• FieldCCeT: 50/40/3000K
• CRI: >70
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V
• 0-10V dimming
• Driver efficiency: >85%
• Power Factor: >0.9
• THD: <20%
• Surge Protection:
FL1/FL2: 2KV
FL3/FL4: 4KV
THERMAL
• -40°F to 104°F (-40°C to 40°C) operating temperature
CONSTRUCTION
• Aluminum construction with durable powder coating
• Impact-resistant glass lens
• Standard G ½ base for Knuckle Accessory
WARRANTY
• 5 Year limited warranty available online. Contact your EiKO sales rep for additional details.
APPLICATIONS
• Exterior perimeters
• Pathways
• Building facades
• Parking lots
• Parking garages
• Athletic fields
• Campuses
• Exterior security lighting
• Entryways
| Part Number | FL3/100W/750/UD/Y/PC |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 100 Watts |
| Lumens | 13000 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V, 277-480V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40℉ |
| Maximum Operating Temperature | 104℉ |
| Dimensions | 11.3" x 3.65" x 11" |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 031293123381 |