* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
HIGHLIGHTS
• Ideal replacement for less efficient fluorescent wrap fixtures
• Perfect for lower traffic areas
• Internal back-up battery field install accessory available
• 2' and 4' versions
• PowerSet feature allows for multiple lumen stops out of the box
• FieldCCeT features provide multiple color temperature settings in one fixture
CERTIFICATIONS
• UL listed for US & Canada
• ETL Listed for US & Canada
• RoHS Compliant
• FCC Compliant
• Damp Location Rated
• DesignLights Consortium Qualified - meets DLC requirements for efficacy and lumen maintenance
PERFORMANCE
• High Efficacy, up to 115 lm/W
• Available in fixed wattage models: 20W, 32W, 40W or 48W and PowerSet models: power-selectable 24/20/16W or 48/40/32W
• Available in single CCT models: 4000K or FieldCCeT models: field-selectable CCT 35/40/5000K
• CRI: >80
• Rated lifetime L70: 50,000 hours
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V, 120-347V
• 12V Output: 200mA (on available models, see page 2)
• Power Factor: >0.9
• THD: <10%
THERMAL
• -4°F to 122°F (-20°C to 50°C) ambient operating temperature
CONSTRUCTION
• Durable steel body construction with white powder coat finish
• Polycarbonate lens
WARRANTY
• 5 Year limited warranty available online. Contact your EiKO sales rep for additional details.
APPLICATIONS
• Classroom
• Meeting rooms
• Office
• Library
• Retail
• Reception/Lobby
KEY FEATURES
BACK-UP BATTERY
Internal back-up battery field install accessory available
MULTIPLE LUMEN OPTIONS
PowerSet feature allows for numerous lumen stops out of the box
MULTIPLE COLOR TEMPS
FieldCCeT features provide multiple color temperature settings in one fixture
| Part Number | LLW2/20W/8FCCT/UD |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 20 Watts |
| Lumens | 2,300 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -4℉ |
| Maximum Operating Temperature | 122℉ |
| Dimensions | 27.19" x 5.31" x 2.13" |
| Length | 27 |
| Width | 5 |
| Height | 2 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 031293125774 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |