* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The EiKO SCS Surface Canopy Square is a low-profile, high-efficiency LED fixture designed for wet locations, garages, and utility areas.
FEATURES
• Quick-mount design simplifies installation
• Standard Z10 receptacle simplifies adding controls
• Low-profile is ideal in applications with low mounting heights
• PowerSet feature allows for multiple "set and forget" lumen stops
• Up to 150lpw ultra-high efficiency delivers superior performance
• Optional field installed "garage" lens, optimizes the light distribution for garage applications
CERTIFICATIONS
• UL Listed for wet locations
• IP65 Rated
• IK10 Impact Rated
• DesignLights Consortium Premium Qualified- meets the requirements for the highest DLC qualification for efficacy and lumen maintenance
PERFORMANCE
• Rated lifetime:
L80 >72,000hrs @ 50°C
L90 >40,000hrs @ 50°C
• PowerSet: 60/40/25W; 7,400/5,200/3,350 lm
• 70W; 9,725 lm
• 4000K, 5000K CCT
• CRI: >80
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V
• 0-10V dimming to <10% with dim-to-off capability
• Power Factor: >0.9
• THD: <20%
THERMAL
• -40°F to 122°F (-40°C to 50°C) operating temperature
CONSTRUCTION
• Die-cast aluminum construction
• Impact-resistant polycarbonate lens
• 1/2" NPS entry points for conduit and accessories
• 1/2" NPS pendant mount
• Quick-mount surface bracket included
WARRANTY
• 5-year limited warranty. Additional warranty options are available. Contact EiKO for details
APPLICATIONS
• Entryways
• Garages
• Plazas
• Utility Closets
• Public Restrooms
• Eaves
| Part Number | SCS/70W/840/UD |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 70 Watts |
| Lumens | 9,725 |
| Lumens Per Watt | 138 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 72,000 hours |
| Minimum Operating Temperature | -40℉ |
| Maximum Operating Temperature | 122℉ |
| Dimensions | 10.06" x 10.06" x 2.83" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293115232 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |