* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
EIKO's SIGNAL Flood Light and High Bay includes an optional visor and reflector to minimize light pollution, a Z10 Receptacle for simplified control additions, and standard 20kV surge protection, ensuring durability and adaptability for various lighting applications.
FEATURES
• Up to 104,000 lumens and 177 lpw efficiency
• Lightweight for easy installation
• Multiple distributions available to optimize performance
• Optional visor and reflector help minimize light pollution
• Z10 Receptacle simplifies adding controls
• 20kV surge protection standard
CERTIFICATIONS
• ETL Listed for wet locations
• IP66 Rated
• 3G rated per ANSI C136.31
• DesignLights Consortium Premium Qualified
PERFORMANCE
• Rated lifetime:
Projected L70: 100,000 hours
Reported L70: >84,000 hours
Reported L90: >36,000 hours
• Up to 80,600 lm @ 450W
• Up to 104,500 lm @ 600W
• 4000K, 5000K CCT
• CRI: >70
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V, 277-480V
• 0-10V dimming
• Power Factor: >0.9
• THD: <20%
• 10kV driver, plus 20kV supplemental surge protection
THERMAL
• -40°F to 122 °F (-40°C to 50°C) operating temperature
CONSTRUCTION
• Cold forged aluminum heatsink ensures optimal performance
• Stainless steel hardware
• Die-cast aluminum driver housing with multiple points of entry for ease of wiring
• Epoxy e-coat primer and durable polyester powder coat ensure maximum protection
• Ships with 3-ft power and dimming cables
WARRANTY
• 5-year limited warranty. Additional warranty options are available. Contact EiKO for details
APPLICATIONS
• Warehouses
• Manufacturing Plants
• Distribution centers
• Hangars
• High Mast
• Bridges, Monuments, Facades
• Rail, Shipping, Work Yards
• Construction Sites
• Outdoor Sports Fields
• Stadiums and Arenas
| Part Number | SIG/450W/750/VD |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 450 Watts |
| Lumens | 80,600 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 277-480V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40℉ |
| Maximum Operating Temperature | 122℉ |
| Dimensions | 17.9" x 10.4" x 3.4" |
| IP_Rating | IP66 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 031293123480 |