* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The Focus In-Ground Well Light discreetly illuminates your outdoor spaces with a powerful and elegant glow, enhancing your landscape with a touch of hidden brilliance.
Focus SL-20-SMM LED 12v MR16 Small In Ground Marker Well Light
Construction:
Body: Fiberglass reinforced bronze composite with molded brass inserts for screws
Marker Dome: Cast aluminum or cast brass: Overall cover height is 1.25”, it is .875” from top of screw ledge
Lens: High impact clear tempered convex glass O-RING: High-temperature red silicone
Reflector: Highly polished specular aluminum
12-volt Socket: High-temperature ceramic GU5.3 bi-pin with 250°C silicone lead wires
12-volt Wiring: Black 4 foot 18/2 zip cord from base of the fixture.
Connection: FA-05 Quick Connector (not supplied) from fixture to main cable (12/2, 10/2 or 8/2 only) 12v only
Finish:
Aluminum: Black texture polyester powder coat. Optional finishes available
Brass: Unfinished brass. Optional finishes available
Vehicular Pressure Rating: 8800 lbs
| Part Number | SL-20-MD-M-12V |
|---|---|
| Manufacturer | Focus Industries |
| Watts | 7 Watts |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Beam Angle | 40° |
| Input Voltage | 12V |
| Rated Life | 25,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20° F |
| Maximum Operating Temperature | 140° F |
| Dimensions | 6.0" x 4.5" |
| Warranty | 3 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | Build Item 3-4 Weeks |