* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Specifications: Universal Voltage (120~277) DC Engine, CCT Selectable: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 4500K, 5000K, CRI90 standard, Potassium Fluorosilicate (PFS) phosphor LEDs to achieve as high efficacy as today’s CRI80 LEDs, Suitable for open or fully enclosed luminaires, Suitable for luminaires with plastic and glass lenses, cULus Classified 1598C, cULus Recognized 8750, Energy Star Luminaire 2.2 Listed and CSD.
Fulham Vizion VKMUNV018RD8XXA 8" Round Shape LED Engine Retrofit Kit Universal Voltage 20W
Product Description:
Universal Voltage (120~277) DC Engine
Suitable for open or fully enclosed luminaires
Suitable for luminaires with plastic and glass lenses
Class 2 design 143lm/W at system level
cULus Classified 1598C
cULus Recognized 8750
Energy Star Luminaire 2.1 Listed and CSD
| Part Number | VKMUNV018RD930A |
|---|---|
| Manufacturer | Fulham |
| Watts | 21 Watts |
| Lumens | 2650 lumens |
| Lumens Per Watt | 121-126 |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 4500 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 120° |
| Base Type | Direct Wire |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 60,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | Engine: -35 to +60°C / -31 to +140ºF |
| Maximum Operating Temperature | Engine: -35 to +60°C / -31 to +140ºF |
| Dimensions | 7.83" diameter x 1.18" H |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |