* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Halco Lighting Technologies 30W Emergency LED Driver is a constant power emergency solution featuring an integral lithium-ion battery and durable painted cast aluminum watertight housing.
Emergency LED Driver
• 30 Watt Emergency Driver
• Constant Power Output
• Integral Lithium Ion Battery
• Painted Cast Aluminum, Water-tight Housing
• 0-10V Dimming Compatible
• Wireless Remote Control
Certifications
• UL 924 Wet-Location listed for field or factory installation
• California Energy Commission (CEC) Title 20 Compliant
• NFPA 101 and NFPA 70
• FCC and RoHS Compliant
| Part Number | BBU-30W |
|---|---|
| Manufacturer | Halco Lighting |
| Watts | 30 Watts |
| Input Voltage | 100V-347V |
| Dimensions | 11" x Ø 6" |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Minimum Operating Temperature | 41°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| UPC Code | 807154961047 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |