* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Features:
• Quick installation in under five minutes
• External UL Listed Class-2 Constant Current Driver
• Multiple mounting options
• Suitable for damp locations
• Minimize labor and recycling costs
• Ease of installation and maintenance
• 0-10V dimming
• 7 Year Manufacturer’s Warranty
• Emergency Battery option available
James ZY-T7-36W 2x4 LED Magic Troffer 36W
Features:
• Quick installation in under five minutes
• External UL Listed Class-2 Constant Current Driver
• Multiple mounting options
• Suitable for damp locations
• Minimize labor and recycling costs
• Ease of installation and maintenance
• 0-10V dimming
• 7 Year Manufacturer’s Warranty
• Emergency Battery option available
| Part Number | ZY-T7-36W |
|---|---|
| Manufacturer | James |
| Troffer Size | 2' x 4' |
| Troffer Style | Volumetric |
| Watts | 36 Watts |
| Lumens | 5000 |
| Lumens Per Watt | 138 |
| CRI | 80 |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | Yes |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0°F |
| Maximum Operating Temperature | 104°F |
| Dimensions | 2' x 4' x 3.25" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | Upon Request |
| Lead Time | 1-2 Weeks |