Keystone KT-ALED100-S2-OSA-NM-8xx-VDIM 100W LED Area Light with NEMA Type 3-pin Twist Lock Receptacle + Shorting Cap. Series 2 Small Housing. Optics Selectable A (Type III and V). 0-10V Dimmable. Standard Bronze Housing.
100W Optic Swap LED Area Light | 120–277V Input | Bronze Housing | Multiple Mounting, Optics, and Control options
SKU
KT-ALED100-S2-OSA-NM-8xx-VDIM
• Innovative optic swap capability under door frame and latch design for quick lens change
• Two lenses in the box: Type III installed, Type V included
• Type II and Type IV lenses sold separately. See below for details
• Heavy duty die cast aluminum housing with ample heat sinking
• Low-profile design delivers high-performance illumination and improves application site aesthetics
• True U0 design for Dark Sky compliant performance eliminates undesirable sky glow
More Information
Part Number KT-ALED100-S2-OSA-NM-8xx-VDIM
Manufacturer Keystone Technologies
Watts 100 Watts
Lumens 14850
CRI >80
Color Temperature 5000 Kelvin
Dimmable No
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 100,000 hours +
IP_Rating IP65
Minimum Operating Temperature -40°C
Maximum Operating Temperature 50°C
Dimensions 14.13"X3.30"X9.61"
Warranty 5 Year
Certifications , ,
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 843654152967
Write Your Own Review
You're reviewing:Keystone KT-ALED100-S2-OSA-NM-8xx-VDIM 100W LED Area Light with NEMA Type 3-pin Twist Lock Receptacle + Shorting Cap. Series 2 Small Housing. Optics Selectable A (Type III and V). 0-10V Dimmable. Standard Bronze Housing.
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Keystone KT-ALED100-S2-OSA-NM-8xx-VDIM 100W LED Area Light with NEMA Type 3-pin Twist Lock Receptacle + Shorting Cap. Series 2 Small Housing. Optics Selectable A (Type III and V). 0-10V Dimmable. Standard Bronze Housing.