* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Keystone Power Select technology (25/20/15W) • Keystone Color Select technology (3000/4000/5000K) • Familiar, low profile design ideal for a wide range of new and replacement installations • Heavy duty die cast aluminum housing with a modern aesthetic and (3) 1/2" NPT threaded conduit hubs • Suitable for standard junction box mounting or 3/4" NPT pendant mounting • Built in dusk to dawn photocell behind translucent 3/4" threaded plug with anti-yellowing agent • Impact resistant, polycarbonate diffuser with 160° parking garage distribution. Perfect for low mounting applications
| Part Number | KT-CLED25PS-S1-8CSB-VDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 25 Watts |
| Lumens | 3500 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 160° |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 8.03'' L X 8.03'' W X 3.66'' H |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| UPC Code | 843654151984 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |