* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Familiar, low profile design ideal for a wide range of new and replacement installations • Heavy-duty die-cast aluminum housing with a modern aesthetic and (3) 1/2" NPT threaded conduit hubs • Suitable for standard junction box mounting or 3/4" NPT pendant mounting • Impact resistant, polycarbonate diffuser with 160° parking garage distribution. Perfect for low mounting applications
| Part Number | KT-CLED40-S1-850-VDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 40 Watts |
| Lumens | 5600 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 160° |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 10.74"X12.28"X11.02 |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 843654151991 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |