* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Keystone Power Select technology (see Performance Specifications for details)
• Keystone Color Select technology (3000/4000/5000K)
• High power floodlight design based on established floodlight principles
• Innovative optic swap capability for quick, tool-free lens change
• Three lenses in the box: NEMA 7H × 6V installed, 6H × 6V & 5H × 5V included
• Heavy-duty interchangeable slipfitter and trunnion mount options included
| Part Number | KT-FLED140PS-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIMk |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 140 Watts |
| Lumens | 21000 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 12.35" 18.34" 5.58" |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 843654160085 |