* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Offers improved aesthetics vs. screw-in lamps while using the same easy,
screw-in installation
• Ideal for retrofit, new construction, and remodel applications
• Suitable for a wide range of existing recessed can fixtures
• Smooth reflector trim offers clean, modern appearance
• Diffused lens reduces glare
• Interchangeable trims available in matte black, brushed nickel, and bronze
• Powered by Keystone TRIAC dimming LED driver; 10−100% dimming
| Part Number | KT-LED6RD-4C-830-DIM-CS |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 6 Watts |
| Lumens | 550 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 Medium |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 11,000 hours |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | "10.43""X10.43"" X2.95"" " |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 3 Year |
| UPC Code | 843654137506 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |