* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Keystone Power Select technology (80/70/60W)
• Keystone Color Select technology (3000/4000/5000K)
• Designed for easy screw in installation of various sensors and
controllers. See below pages for details
• Powered by Keystone internal LED driver which lets you bypass
the ballast
• Direct replacement for metal halide lamps
• Not compatible with standard dimmers or phase dimmers.
Dimming functions with sensors only
| Part Number | KT-LED80PSHID-V-EX39-8CSB-D |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 80 Watts |
| Lumens | 8340-11704 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| IP_Rating | IP64 |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 7.87'' L X 7.87'' W X 7.56'' H |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 843654134901 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |