* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Double Sided LED display made from High Quality Aluminum
construction for with Matte Black finish for superior fit and finish
• All lighting components are pre-installed and pre-wired, offering highly
diffused 6500K backlit illumination
• 120V Input with 6’ NEMA 5-15 plug and on/off rocker switch
• Removable side panel allows for installation of 1/8” thick graphics panel
on either side of the display
• Compact packaging. Everything comes in one box for easy
transportation and delivery and assembly. Simply add the mounting legs
and it's ready for graphics
• Powered by Keystone LED drivers & constructed with UL Listed
Lighting components
• Construction features precise optical lenses over each individual
LED, offering optimal light diffusion and consistent surface
illumination, with no risk of yellowing over product lifetime
| Part Number | KT-SCLED100-24A-DS-865-B |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Input Voltage | 120V |
| Watts | 100 Watts |
| Lumens | 11,000 (5,500 per side) |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | –20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 21.5" x 45.5" (per side) |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 843654152653 |