* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Features Keystone Color Select technology. Adjust CCT between 3500K/4000K/5000K • Features Keystone Power Select technology. Adjust power between 90W/75W/54W • Traditional design, narrow body, Vapor Tight fixture, suitable for rugged, demanding applications • Powered by Keystone 120-277V, 0–10V dimming LED driver, 10% minimum • Smooth, diffused, impact resistant polycarbonate lens provides even lit appearance • Compatible with Keystone motion and occupancy sensors, featuring high-end trim and daylight sensing.
| Part Number | KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 90 Watts |
| Lumens | 12000 |
| Lumens Per Watt | 144 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | –40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 94.49'' L X 3.5'' W X 2.0'' H |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 843654134475 |