* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Minimum Starting Temperature: 0ºF / -18ºC
• Maximum Case Temperature: 167ºF / 75ºC
• Transient Protection meets ANSI/IEEE C62.41 Cat. A
• With Short Circuit Protection
• Class 2 Transformer PRODUCT FEATURES
• Leading / trailing edge dimmable
• 3 Year Limited Warranty
• RU, and cRU (pending)
• For use with halogen and MR16LED lamps
• No Minimum Load
| Part Number | KTET-20-1-LED-FDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 12V |
| Minimum Operating Temperature | 0ºF |
| Maximum Operating Temperature | 165°F |
| Dimensions | Length: 2.26" Width: 1.29" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 3 Year |
| UPC Code | 843654131078 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |