* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Transformer Type Electronic
Lamp Connection Parallel
Input Voltage 120Vac ± 10%
Input Frequency 50/60Hz
Transformer Type Electronic
Lamp Connection Parallel
Input Voltage 120Vac ± 10%
Input Frequency 50/60Hz
Lamp Type 12V Halogen Lamps
Input Watts 53
Input Current (Amps) 0.45
Power Factor >0.95
Output Voltage 11V
- Minimum Starting Temperature: 0℉, -18℃
- Maximum Case Temperature: 167℉, 75℃
- Transient Protection meets ANSI/IEEE C62.41 Cat. A
- 3-Year Warranty
- RU, cRU
| Part Number | KTET-60-1-WC-F |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 12V |
| Minimum Operating Temperature | 0ºF |
| Maximum Operating Temperature | 167°F |
| Dimensions | Length: 3.15" Width: 1.50" |
| Warranty | 3 Year |
| UPC Code | 890949005422 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |