* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
DRIVER TYPE: Constant Voltage LED Driver
MAX. POWER: 96W
INPUT VOLTAGE: 120-277Vac ±10%
OUTPUT VOLTAGE: 24Vdc
DIMMING: Fixed Output
WARRANTY: 5 Years
• Meets FCC 47 CFR Part 15 (Class B) Consumer Limits
• Over Current and Short Circuit Protection
• Suitable for Dry and Damp Locations
• UL Listed
• Class 2 Output
• 85ºC/185ºF Maximum Case Temperature
• Input Frequency: 50/60 Hz
• THD: < 20%
| Part Number | KTLD-100-UV-24V |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 100 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Operating Temperature | 194ºF |
| Dimmable | No |
| Dimensions | Length: 9.50" Width: 1.70" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 890949005781 |