* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
DRIVER TYPE: Constant Voltage LED Driver
MAX. POWER: 24W
INPUT VOLTAGE: 120-277Vac ±10%
OUTPUT VOLTAGE: 24Vdc
DIMMING: Fixed Output
WARRANTY: 5 Years
• Meets FCC 47 CFR Part 15 (Class B) Consumer Limits at 120V Input and (Class A) Non-Consumer Limits at 277V Input
• Over Current and Short Circuit Protection
• Type 1 Outdoor, Suitable for Dry and Damp Locations
• UL 8750 Recognized Component LED Power Unit
• Class 2 Output • 90ºC/194ºF Maximum Case Temperature
• Input Frequency: 50/60 Hz
• THD: < 20%
| Part Number | KTLD-24-UV-24V-AK1 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 24 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Operating Temperature | 194ºF |
| Dimmable | No |
| Dimensions | Length: 4.80" Width: 1.58" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 890949005927 |