* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
DRIVER TYPE: Constant Voltage LED Driver
MAX. POWER: 60W
INPUT VOLTAGE: 120–277Vac ±10%
OUTPUT VOLTAGE: 24Vdc
DIMMING: Fixed Output
WARRANTY: 5 Years
• Meets FCC Part 15 Class A (Non-consumer limit)
• Over current and short circuit protection
• Type 1 Outdoor, suitable for dry and damp locations
• UL Listed, Class P
• Class 2 output
• 85ºC/185ºF maximum case temperature
• Input frequency: 50/60 Hz
| Part Number | KTLD-60-UV-24V |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 60 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Operating Temperature | 185ºF |
| Dimmable | No |
| Dimensions | Length: 9.50" Width: 1.30" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 890949005309 |