Kichler 6UCSK12WHT 6U 12" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt
Lead Time
Ships in 2-3 Business Days
Return Policy
30 Days Terms
SKU
6UCSK12WHT
Features:
Specification:
• Brand: Kichler
• Model: 6UCSK12WHT
• Series: 6U LED Under Cabinet
• Product Type: LED Under Cabinet Light
• Finish: Textured White
• Material: Aluminum
Dimensions
• Length: 12 in.
• Width: 4.25 in.
• Height: 1 in.
• Weight: Approx. 1.2 lbs
Lighting Information
• Light Source: Integrated LED
• Color Temperature: Selectable 2700K / 3000K
• Delivered Lumens: ~400 lumens
• Color Rendering Index (CRI): 93
• Rated Life: Up to 40,000 hours
Electrical
• Input Voltage: 120V AC
• Wattage: 7.5W (approx.)
• Dimmable: Yes (compatible with standard wall dimmers)
Ratings & Certifications
• Location Rating: Dry Rated
• Safety Listing: cETLus Listed
• Title 24 Compliant: Yes
More Information
Part Number 6UCSK12WHT
Manufacturer Kichler
Input Voltage 120V
Lumens 400
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin
CRI 93
Rated Life 40,000 hours +
Dimmable Yes
Dimensions 4.25" W x 1" H x 12" L
Length 12
Width 4.25
Height 1
Certifications ETL Listed,
Lead Time Ships in 2-3 Business Days
UPC Code 783927525671
Write Your Own Review
You're reviewing:Kichler 6UCSK12WHT 6U 12" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
File Icon Manual (1.91 MB)
File Icon Spec Sheet (399.31 kB)
Ask a question about: Kichler 6UCSK12WHT 6U 12" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt