Kichler 6UCSK22WHT 6U 22" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt
SKU
6UCSK22WHT
Features:
Specification:
• Model: 6UCSK22WHT
• Brand: Kichler
• Collection: 6U Series LED
• Product Type: LED Under Cabinet Light
• Installation: Surface / Under Cabinet Mount
Electrical
• Input Voltage: 120V AC
• Wattage: 14.9 Watts
• Dimmable: Yes (with compatible dimmer)
• Switching: Integrated on/off or selectable CCT switch (model dependent)
Light Source
• Light Source: Integrated LED
• Color Temperature: Selectable 2700K / 3000K (Warm White options)
• Lumens Output: ~735 lumens
• Color Rendering Index (CRI): 93
• Rated Life: ~40,000 hours
Dimensions & Weight
• Length: 22 inches
• Width: 4.25 inches
• Height: 1 inch
• Weight: ~2.0 lbs
Material & Finish
• Housing Material: Aluminum
• Finish: Textured White
• Lens: Frosted / diffused lens for even light output
Compliance & Ratings
• Safety Rating: cETLus Listed (Dry Location)
• Title 24 Compliant: Yes
• Energy Efficient: Yes
More Information
Part Number 6UCSK22WHT
Manufacturer Kichler
Input Voltage 120V
Lumens 735
Dimmable Yes
Dimensions 4.25" W x 1" H x 22" L
Length 22
Lead Time Ships in 2-3 Business Days
UPC Code 783927525701
Write Your Own Review
You're reviewing:Kichler 6UCSK22WHT 6U 22" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt
File Icon Manual (1.91 MB)
File Icon Spec Sheet (396.71 kB)
Ask a question about: Kichler 6UCSK22WHT 6U 22" 2700K/3000K LED Cabinet Light Textured White Finish 14.9 Watts 120 Volt