* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
11W, 14W, 18W & 24W available replacing up to 150W HID.Change color temps with a flip of switch.FlexColor allows for a reduction of skus needed to be stocked.360° design. Use base up, down or sideways without affecting performance.Pretested & potted drivers are burnt in 3x prior to shipping and protected against vibration & moisture.Engineered to work efficiently in enclosed fixtures & damp environments, while protecting against insects & dust. Dual stage MOV protection.
• 11W, 14W, 18W & 24W available replacing up to 150W HID.
• Change color temps with a flip of switch.
• FlexColor allows for a reduction of skus needed to be stocked.
• 360° design. Use base up, down or sideways without affecting performance.
• Pretested & potted drivers are burnt in 3x prior to shipping and protected against vibration & moisture.
• Engineered to work efficiently in enclosed fixtures & damp environments, while protecting against insects & dust.
• Dual stage MOV protection.
| Part Number | LED-8038E345-A |
|---|---|
| Watts | 14 Watts |
| Lumens | 1950lm |
| CRI | >80 |
| Base Type | E26 Medium |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | 2.6" x 5.3" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Specification Sheet | |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 844006059392 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |