* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Description: 8″ Round Deep Regressed LED – Elegant Design Without Glare. Commercial Grade Quality Built To Last
Features and Benefits:
• Model LD8rR
• 8″ Round Deep Regressed LED – Elegant Design Without Glare
• Type IC, Air-Tight & WET – No Housing Required
• 4 1/2″ Deep – Install Where Ceiling Space Is Limited
• Regular 18W & High Output 30W Options
• Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
• 0-10V Dimmable Option 120V – 347V input
• CCT options & lumen output: 2700K (18W 1500 lm), 3000K (30W 2700 lm / 18W 1550 lm), 3500K (18W 1600 lm), 4000K (30W 2900 lm / 18W 1650 lm), 5000K (18W 1700 lm) & Dim To Warm 3000K to 2000K (18W 1150 lm)
• Armoured Cable & Metal Connectors – Open Plenum Rated
• Driver Inside Connection Box with Romex Quick Connectors
• Warranty: 10 Year Residential, 5 Year Commercial Installations
| Part Number | LD8R |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Watts | 18 Watts |
| Lumens | Variable, See Spec Sheet |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 40° |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | +104°F (+40°C) |
| Dimensions | ID 7 1/2" OD 9" Cut Out 7 1/2" to 8", Ceiling Clearance Required: 4" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| UPC Code | 721248956590 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |