* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The Lotus LL4R24V 4" Round Ultimate Super Thin Recessed LED is a compact and energy-efficient recessed lighting fixture designed for use in various indoor settings.
| Part Number | LL4R24V |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Watts | 13 Watts |
| Lumens | Lumens 750 | 760 | 800 |
| CRI | 90 + |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Beam Angle | 110° |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | +104°F (+40°C) |
| Dimensions | ID 4 1/8″; OD 5 1/4″; Thickness 1/2″ |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 648044944340 |
| Lead Time | Ships in 2-3 Business Days |