* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
DESCRIPTION:
Wall Sconce Upward & Downward LED Light 5CCT
Low Profile with elegant and modern design
FEATURES AND BENEFITS
Wet Location Approved - Suitable For Indoor & Outdoor Installations
5CCT user selectable 2700K to 5000K
CRI 90+ for True Color Rendering
Durable Aluminum Alloy Body with Glass Diffuser
Triac Dimmable
| Part Number | OD-5-1000L-5CCT |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Watts | 15 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C) |
| Maximum Operating Temperature | -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C) |
| Dimensions | 4 3/4" Square Thickness 1 3/8" |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 90+ |
| Specification Sheet | |
| Lumens | 1140 - 1200 - 1260 - 1280 - 1220 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 5 Year |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| UPC Code | 782588042824 |
| Certifications | ![]() |