Maxim 12073FTSN Vital 3-Light 20" Chandelier 60 Watts Max Per Bulb 120 Volts Satin Nickel Finish
SKU
12073FTSN
Electrical and Operational Information
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: A19
Lead Wire Length: 120"
Total Wattage: 180 Watts
Measurements
Canopy: 5'' W  x 1'' H  x 5'' L
Maximum Adjustable Height: 57"
Minimum Height: 21"
Additional Details
Chain Cord Features: 36" of Chain
Shade Height: 6"
Slope: 90°
Glass Features: Frosted
Material: Steel/Glass
Shape: Candle Style
Shade Information
Shade Features: Glass
More Information
Part Number 12073FTSN
Manufacturer Maxim
Base Type E26 Medium
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Number of Lamps 3 Lamps
Dimensions 20'' L x 20'' W x 18'' H
Length 20
Width 20
Height 18
Shade Size 6 Inch
Dimmable Yes
Watts 60 Watts
Input Voltage 120V
Certifications
Warranty 1 Year
UPC Code 783209238886
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxim 12073FTSN Vital 3-Light 20" Chandelier 60 Watts Max Per Bulb 120 Volts Satin Nickel Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxim 12073FTSN Vital 3-Light 20" Chandelier 60 Watts Max Per Bulb 120 Volts Satin Nickel Finish