* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Color Temperature Selectable:
2700K
3000K
4500K
5000K
Maxlite 11PLGU24CS LED Lamp 11 Watt GU24 Base Type-B Ballast Bypass Color Selectable 104745
Product Description:
Designed with a CCT Selectable feature that goes from warm to cool white light according to preference, LED PL Lamps are the versatile, energy-saving replacement for 13- and 18-watt compact fluorescent bulbs (CFL). The lamps are available in four base types to easily retrofit into recessed cans, sconces and ceiling luminaires, including enclosed fixtures. A simple ballast bypass ensures maintenance-free operation of 50,000 hours or longer, providing long-term performance reliability and cost savings.
Features:
• CCT Selectable
• Impact resistant lens and cover
• 200° rotatable base
• Simple ballast bypass ensures maintenance-free operation
• Instant on
• Enclosed rated fixtures
Listings:
• UL listed for dry and damp locations
• Not intended for use with emergency exits
| Part Number | 11PLGU24CS |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 11 Watts |
| Lumens | 1400-1500 lm |
| Lumens Per Watt | 127-136 lm/w |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 120° |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -4° F |
| Maximum Operating Temperature | 104° F |
| Base Type | GU24 twist & lock |
| Dimensions | 6.34" L x 1.38" W/Diameter |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Specification Sheet | |
| UPC Code | 767627989186 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |