* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The Slim AE Area Fixture delivers high efficacy in a lightweight design that can be effortlessly installed on new and retrofit outdoor projects.
•Controls Ready with the ability to field install a variety of c-Max controls along with upgrades in the future
•CCT selectable between 3000/4000/5000K (450W is dedicated CCT)
•Wattage selectable on most versions
•Universal 120-277V standard, high voltage 277-480V option
•10kA surge protection included in addition to driver surge protection, option for higher 20kA protection
•ANSI 3G vibration rated
•TAA compliance available - contact Maxlite for details
•Available in two mountings - Flexible Arm or Slipfitter
•Arm fits both square or round poles
| Part Number | AE80UT3-WCSBFCR |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 80 Watts |
| Lumens | Variable, See Spec Sheet |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | Type 3 |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| IP_Rating | IP65 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 20.75inX10.39inX 6.2 |
| Warranty | 10 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 767627053450 |