* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• c-Max compatible allowing a variety of field installed c-Max controls
• Third party network controls available (factory installed)
• Quick and easy access to interior with single screw and hinge design for conduit connection and controls installation
• CCT selectable between 3000/4000/5000K (5K default)
• Single lens covers up to 4 different DLC categorieszaaaaaaaa
• Wattage selectable on 60W version
• Shorter height for more vehicle clearance (2.67”/67.6mm)
• 18” leads standard for easier pendant mounting
• Universal 120-277V standard, High Voltage 277-480V option
| Part Number | CPL40HCSBCR |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 40 Watts |
| Lumens | 5068 |
| Lumens Per Watt | 128 |
| CRI | ≥80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 277-480V |
| Rated Life | 156,000 hours |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 11.08" x 9.84" x 2.6 |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| UPC Code | 767627047480 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |