6-inch round disc light with 15W output, TRIAC dimming, 90 CRI, white finish, 5 CCT selectable settings, and sold as a 6-pack for residential and commercial applications.
SKU
DSKL-6R15T9CS-W-6PK
The LED Disc Light’s versatility as a flush mount fixture and surface downlight saves electrical contractors time, labor and space by making it possible to install custom downlighting without a recessed can. This luminaire is wet location rated, CCT selectable (2700K/3000K/4000K/5000K), Title 20 and UL listed as both a retrofit kit and a luminaire. The slim-profile Disc Light is available in two sizes, and mounts directly to a 3”/4”/5”/6” housing and standard 4” J-Box. In other words, more options and fewer SKUs to stock on distributor shelves and job sites!