Maxlite, FMA12T08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8/12/16W 120V Only TRIAC 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111845
SKU
FMA12T08WCSN
Available in 12”, 14”, and 16” sizes with sleek nickel finishes, it features wattage and CCT selectability (2700K–5000K), ensuring tailored light output and ambiance. With a CRI ≥90, wide 120° beam angle, and dimming flexibility (120V Triac or 120–277V 0-10V), the FMA Series provides superior light quality and control.
More Information
Part Number FMA12T08WCSN
Manufacturer Maxlite
Watts 8 Watts, 12 Watts, 16 Watts
Lumens 600/900/1200
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 11.81inX11.81inX3.70in
Length 11.81
Width 11.81
Height 3.70
Certifications , ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMA12T08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8/12/16W 120V Only TRIAC 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111845
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite, FMA12T08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8/12/16W 120V Only TRIAC 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111845