Maxlite, FMA12V08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8W/12W/16W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111848
12-inch architectural flush mount fixture with selectable 8W/12W/16W wattage and selectable 2700K-5000K CCT. Features 120-277V input, 0-10V dimming, 90+ CRI, damp location rating, and modern decorative design.
SKU
FMA12V08WCSN
Available in 12”, 14”, and 16” sizes with sleek nickel finishes, it features wattage and CCT selectability (2700K–5000K), ensuring tailored light output and ambiance. With a CRI ≥90, wide 120° beam angle, and dimming flexibility (120V Triac or 120–277V 0-10V), the FMA Series provides superior light quality and control.
More Information
Part Number FMA12V08WCSN
Manufacturer Maxlite
Watts 12 Watts, 16 Watts
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 11.81inX11.81inX3.70in
Length 11.81
Width 11.81
Height 3.70
Certifications , ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMA12V08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8W/12W/16W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111848
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite, FMA12V08WCSN, Flush Mount Architectural 12 Inch 8W/12W/16W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, Nickel, 111848