Maxlite, FMA14T10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120V TRIAC Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111846
14-inch architectural flush mount with selectable 10W/15W/20W and 120V input. TRIAC dimmable with selectable 2700K-5000K CCT and 90 CRI.
SKU
FMA14T10WCSN
Available in 12”, 14”, and 16” sizes with sleek nickel finishes, it features wattage and CCT selectability (2700K–5000K), ensuring tailored light output and ambiance. With a CRI ≥90, wide 120° beam angle, and dimming flexibility (120V Triac or 120–277V 0-10V), the FMA Series provides superior light quality and control.
More Information
Part Number FMA14T10WCSN
Manufacturer Maxlite
Watts 10 Watts, 15 Watts, 20 Watts
Lumens 750/1125/1500
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 13.98inX13.98inX3.58in
Length 13.98
Width 13.98
Height 3.58
Certifications , ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMA14T10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120V TRIAC Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111846
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite, FMA14T10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120V TRIAC Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111846