Maxlite, FMA14V10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111849
14-inch architectural flush mount with selectable 10W/15W/20W and 120-277V input. 0-10V dimmable with selectable 2700K-5000K CCT and 90 CRI.
SKU
FMA14V10WCSN
Available in 12”, 14”, and 16” sizes with sleek nickel finishes, it features wattage and CCT selectability (2700K–5000K), ensuring tailored light output and ambiance. With a CRI ≥90, wide 120° beam angle, and dimming flexibility (120V Triac or 120–277V 0-10V), the FMA Series provides superior light quality and control.
More Information
Part Number FMA14V10WCSN
Manufacturer Maxlite
Watts 10 Watts, 15 Watts, 20 Watts
Lumens 750/1125/1500
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 13.98inX13.98inX3.58in
Length 13.98
Width 13.98
Height 3.58
Certifications ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMA14V10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111849
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite, FMA14V10WCSN, Flush Mount Architectural 14 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, Nickel, 111849