Maxlite FMP11V08WCSWN6 Flush Mount Puff 11 Inch 8/12/16W 5CCT Selectable 120-277V White 113791
11-inch puff flush mount fixture with selectable wattage (8W/12W/16W), 5 CCT selectable options (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K), and 0-10V dimming. Ideal for residential and light commercial applications.
SKU
FMP11V08WCSWN6
Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control.
More Information
Part Number FMP11V08WCSWN6
Manufacturer Maxlite
Watts 8 Watts, 12 Watts, 16 Watts
Lumens 600/900/1200
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V