Maxlite, FMP13V10WCSW, Flush Mount Puff 13 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, White, 111843
13-inch puff flush mount fixture with selectable 10W/15W/20W wattage and selectable 2700K-5000K CCT. Features 120-277V input, 0-10V dimming, 90+ CRI, damp location rating, and modern low-profile design.
SKU
FMP13V10WCSW
Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control.
More Information
Part Number FMP13V10WCSW
Lumens 750/1125/1500
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 13.39inX13.39inX3.23in
Length 13.39
Width 13.39
Height 3.23
Certifications , ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMP13V10WCSW, Flush Mount Puff 13 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, White, 111843
Ask a question about: Maxlite, FMP13V10WCSW, Flush Mount Puff 13 Inch 10W/15W/20W 120-277V 0-10V 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Wattage & CCT Selectable, White, 111843