Maxlite FMP13V10WCSWMSEM, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Motion Sensor, Battery Backup, White, 112011
Keeps things simple but responsive, this 13 inch flush mount shifts between 10, 15, and 20W and adjusts from 2700K to 5000K. Motion sensing and battery backup make sure it is always ready when needed.
Return Policy
30 Days Terms
SKU
FMP13V10WCSWMSEM
The FMP Series Puff Ceiling Fixture combines a clean, low-profile design with advanced lighting performance, making it ideal for commercial, multi-unit residential, and hospitality environments. Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control. Enhanced functionality is provided through bi-level motion sensor, Bluetooth control options, and emergency battery backup. Damp location rated, ETL certified, and Title 24 compliant, the FMP Series delivers reliable, efficient lighting with long-lasting performance (≥50,000 hrs).
More Information
Manufacturer Maxlite
Part Number FMP13V10WCSWMSEM
Watts 10 Watts, 15 Watts, 20 Watts
Lumens 750/1125/1500
Beam Angle 120°
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 4500 Kelvin
Input Voltage 120V-277V
Dimensions 15"
Certifications ,
Dimmable Yes
Warranty 5 Year
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite FMP13V10WCSWMSEM, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Motion Sensor, Battery Backup, White, 112011
Ask a question about: Maxlite FMP13V10WCSWMSEM, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Motion Sensor, Battery Backup, White, 112011