13-inch puff flush mount fixture with selectable 10W/15W/20W output, 5 CCT selectable options (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K), 0-10V dimming, Bluetooth network compatibility, and white finish for residential indoor applications.
SKU
FMP13V10WCSWN6
Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control.
More Information
Part Number FMP13V10WCSWN6
Watts 10 Watts, 15 Watts, 20 Watts
Lumens 750/1125/1500
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V