Maxlite FMP13V10WCSWNK, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Microwave Motion Sensor & Bluetooth, White, 113797
Smart enough to notice you walked in, this 13 inch puff runs at 10, 15, or 20W while letting you choose 2700K to 5000K. With motion sensing and Bluetooth, it keeps things effortless.
Return Policy
30 Days Terms
SKU
FMP13V10WCSWNK
The FMP Series Puff Ceiling Fixture combines a clean, low-profile design with advanced lighting performance, making it ideal for commercial, multi-unit residential, and hospitality environments. Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control. Enhanced functionality is provided through bi-level motion sensor, Bluetooth control options, and emergency battery backup. Damp location rated, ETL certified, and Title 24 compliant, the FMP Series delivers reliable, efficient lighting with long-lasting performance (≥50,000 hrs).
More Information
Manufacturer Maxlite
Part Number FMP13V10WCSWNK
Watts 10 Watts, 15 Watts, 20 Watts
Lumens 750/1125/1500
Beam Angle 120°
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 4500 Kelvin
Input Voltage 120V-277V
Dimensions 13"
Certifications ,
Dimmable Yes
Warranty 5 Year
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite FMP13V10WCSWNK, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Microwave Motion Sensor & Bluetooth, White, 113797
Ask a question about: Maxlite FMP13V10WCSWNK, Flush Mount Puff 13", 10/15/20 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Wattage & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Microwave Motion Sensor & Bluetooth, White, 113797