Maxlite, FMP15V12WCSW, Flush Mount Puff 15 Inch 12W/18W/24W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, White, 111844
15-inch puff flush mount with selectable 12W/18W/24W and 120-277V input. 0-10V dimmable with selectable 2700K-5000K CCT and 90 CRI.
SKU
FMP15V12WCSW
Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control.
More Information
Part Number FMP15V12WCSW
Lumens 1000/1500/2000
Lumens Per Watt 75
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 50,000 hours +
Minimum Operating Temperature -4°F
Maximum Operating Temperature 104°F
Dimmable No
Dimensions 14.96inX14.96inX14.96in
Length 14.96
Width 14.96
Height 2.72
Certifications , ETL Listed,
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite, FMP15V12WCSW, Flush Mount Puff 15 Inch 12W/18W/24W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, White, 111844
Ask a question about: Maxlite, FMP15V12WCSW, Flush Mount Puff 15 Inch 12W/18W/24W 120-277V 0-10V Dimmable 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K CCT Selectable 90 CRI, White, 111844