Maxlite FMP15V12WCSWN6EM, Flush Mount Puff 15", 12/18/24 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Watt & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Bluetooth Network, Battery Backup, White, 113800
Always connected and always ready, this 15 inch puff switches between 12, 18, and 24W while covering 2700K to 5000K. With Bluetooth networking and battery backup, it keeps going no matter what.
Return Policy
30 Days Terms
SKU
FMP15V12WCSWN6EM
The FMP Series Puff Ceiling Fixture combines a clean, low-profile design with advanced lighting performance, making it ideal for commercial, multi-unit residential, and hospitality environments. Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control. Enhanced functionality is provided through bi-level motion sensor, Bluetooth control options, and emergency battery backup. Damp location rated, ETL certified, and Title 24 compliant, the FMP Series delivers reliable, efficient lighting with long-lasting performance (≥50,000 hrs).
More Information
Manufacturer Maxlite
Part Number FMP15V12WCSWN6EM
Watts 12 Watts, 18 Watts, 24 Watts
Lumens 1000/1500/2000
Beam Angle 120°
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 4500 Kelvin
Input Voltage 120V-277V
Dimensions 15"
Certifications ,
Dimmable Yes
Warranty 5 Year
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite FMP15V12WCSWN6EM, Flush Mount Puff 15", 12/18/24 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Watt & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Bluetooth Network, Battery Backup, White, 113800
Ask a question about: Maxlite FMP15V12WCSWN6EM, Flush Mount Puff 15", 12/18/24 Watt, 120-277 Volt 0-10V, Watt & CCT Select 2700/3000/3500/4000/5000K, Bluetooth Network, Battery Backup, White, 113800