* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• DLC Premium qualified
• 150 Lumens Per Watt
• Wattage and CCT selectable
• Fixtures are set to 5000K as a default factory setting
• On EM mode, the fixture output is a minimum of 3300lm for 90 minutes,when fully charged
• V-hooks and 40” knotted chain included in standard model
• UL Listed for damp locations
| Part Number | HLE-135WUF-CS |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 135 Watts |
| Lumens | 21060 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 90° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 22.83"x10.24"x1.77" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 767627055638 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |